Menu

Natura w Kuchni

Moja kuchnia to przepisy bez frakcji białka pszenicznego. Bez laktozy. Z niewielką ilością mięsa. Bogate w warzywa, owoce i kasze. Bez żywności przetworzonej. Bez konserwantów.... Naturalnie i zdrowo. Zapraszam!

Gołąbki czyli obiad po polsku

naturawkuchni

Klasyczne gołąbki z mięsem i ryżem. Ot i tyle opisu ;) :)

Składniki:

pęczek włoszczyzny

duża główka kapusty (u mnie klasyczna biała)

1 kg mięsa (może być indyk lub łopatka)

2 średnie cebule

300 gr ryżu

200ml passaty pomidorowej

1 szkl kaszy jaglanej

sól

pieprz

2 łyżeczki curry

Przygotowanie:

Gołąbki:

Cebulę obierz, mięso umyj dokładnie pod bieżącą wodą i wszystko przekręć w maszynce. Do mięsa dołóż 300 gr ugotowanego na sypko ryżu, dopraw farsz solą i pieprzem. Wszystko dokładnie wymieszaj. (Jeżeli chcesz zrobić wersję fit to zamiast łopatki użyj indyka. Zarówno łopatkę jak i indyka można zestawić z kaszą jaglaną zamiast ryżu). Włoszczyznę umyj, obierz i zetrzyj na grubej tarce. Pora posiekaj w piórka. Z kapusty wykrój głąba i włóż ją do garnka na gotującą się wodę (częścią po wykrojonym głąbie do dołu). Liście kapusty zdejmuj po kolei (liść po wyjęciu musi być elastyczny, żeby łatwo dało się go zwinąć). Z każdego liścia skrój zgrubiałą część. W tak przygotowane liście zawijaj mięsny farsz (tak jak krokiety).  Na dnie garnka ułóż parę liści i część startej włoszczyzny, układaj warstwami zwinięte gołąbki (dosyć ciasno, żeby nie miały możliwości się rozwinąć). Każdą warstwę gołąbków przesypuj włoszczyzną i porem. Na wierzch połóż pozostałe liście i wszystko zalej gotującą się wodą. Gołąbki duś na małym ogniu przez 60-80 minut (lub do czasu aż kapusta będzie miękka). Pod koniec gotowania dodaj passatę i przyprawy.

Kasza:

Przepłucz dokładnie kaszę jaglaną (płucz tak długo aż woda po płukaniu będzie całkowicie klarowna). Włóż kaszę do garnka z wodą, dosyp soli i curry (w zależności od gustów smakowych możecie dołożyć tyle samo curry, mniej lub całkowicie go pominąć). Gotuj kaszę ok 10 min. Odcedź.

Smacznego!

goabki_z_kasza

  

© Natura w Kuchni
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci